Review

13th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Bassoon, Horn, Oboe

The Prize Winners:
First Prize Winner
Bora Demir Horn
Prize Winner
Marceau Lefèvre Bassoon
Prize Winner
Ilyes Boufadden-Adloff Oboe
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Pascal Deuber Horn
The jury:
Fabrizio Ventura
Chair
Laurent Lefèvre
Bassoon
Lucas Macias Navarro
Oboe
Froydis Ree Wekre
Horn
Milan Turkovic
Conductor/Bassoon
Radovan Vlatkovic
Horn
Christian Wetzel
Oboe
Raimund Wippermann

12th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Flute, Clarinet, Saxophone

The Prize Winners:
First Prize Winner
nicht vergeben
Prize Winner
Eudes Bernstein, Saxophon & Matvey Demin, Flöte
Prize Winner
Christoph Schneider Clarinet
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Christoph Schneider Clarinet
The jury:
Charles Olivieri-Munroe
Chair
Emily Beynon
Flute
Alain Crepin
Saxophone
Claude Delangle
Saxophone
Thorsten Johanns
Clarinet
Harri Mäki
Clarinet
Henrik Wiese
Flute
Raimund Wippermann

11th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Trombone, Trumpet, Tuba

The Prize Winners:
First Prize Winner
Louise Pollock Trombone
Prize Winner
Constantin Hartwig Tuba
Prize Winner
Roeland Henkens Trumpet
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Lionel Jaquerod Trumpet
The jury:
Pavel Baleff
Chair
Jens Björn-Larsen
Tuba
Roger Bobo
Tuba
Jonas Bylund
Trombone
Frits Damrow
Trumpet
Christian Lindberg
Trombone
Klaus Schuhwerk
Trumpet
Raimund Wippermann

10th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Bassoon, Oboe, Saxophone

The Prize Winners:
First Prize Winner
Andrea Cellacchi Bassoon
Prize Winner
Christopher Koppitz Oboe
Prize Winner
Andreas Mader Saxophone
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Marceau Lefevre Bassoon
The jury:
Philippe Bach
Chair
Washington Barella
Oboe
Arno Bornkamp
Saxophone
Richard Galler
Bassoon
Dag Jensen
Bassoon
David Walter
Oboe
Raimund Wippermann
Christian Wirth
Saxophone

9th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Flute, Horn, Clarinet

The Prize Winners:
First Prize Winner
Blaz Sparovec Clarinet
Prize Winner
Prize Winner
Anna Klie Flute
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Claire Wickes Flute
The jury:
Stefan Blunier
Chair
François Benda
Clarinet
Emily Beynon
Flute
Andrea Lieberknecht
Flute
Ralph Manno
Clarinet
Markus Maskuniitty
Horn
Paul van Zelm
Horn

8th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Trombone, Tuba, Trumpet

The Prize Winners:
First Prize Winner
Sebastiaan Kemner Trombone
Prize Winner
Tom Poulson Trumpet
Prize Winner
Ruben Dura de Lamo Tuba
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Tom Poulson Trumpet
The jury:
Evan Christ
Chair
Urban Agnas
Trumpet
Jens Björn-Larsen
Tuba
Jonas Bylund
Trombone
Frits Damrow
Trumpet
Rex Martin
Tuba
Jörgen van Rijen
Trombone
Raimund Wippermann

7th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Oboe, Saxophone

The Prize Winners:
First Prize Winner
Theo Plath Bassoon
Prize Winner
Ivan Kobilskiy Oboe
Prize Winner
Bartlomiej Dus Saxophone
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Eva Barthas Saxophone
The jury:
Christoph-Matthias Mueller
Chair
Gilbert Audin
Bassoon
Daniel Gauthier
Saxophone
Dag Jensen
Bassoon
Otis Murphy
Saxophone
Alexei Ogrintchouk
Oboe
Christian Wetzel
Oboe
Raimund Wippermann

6th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Flute, Horn, Clarinet

The Prize Winners:
First Prize Winner
Prize Winner
Alec Frank-Gemmill Horn
Prize Winner
Sergey Eletskiy Clarinet
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Seiya Ueno Flute
The jury:
Daniel Raiskin
Chairman
Philippe Bernold
Flute
Andrea Lieberknecht
Flute
Harri Mäki
Clarinet
Ralph Manno
Clarinet
Markus Maskuniitty
Horn
Will Sanders
Horn
Raimund Wippermann

The 5th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Trombone, Trumpet, Tuba

The Prize Winners:
First Prize Winner
Vikentios Gionanidis Tuba
Prize Winner
Lars Karlin Trombone
Prize Winner
Fabian Neuhaus Trumpet
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Vikentios Gionanidis Tuba
The jury:
Raimund Wippermann
Marcus Bosch
Chairman
Oystein Baadsvik
Tuba
Jonas Bylund
Trombone
Hans Gansch
Trumpet
Matthias Höfs
Trumpet
Christian Lindberg
Trombone

4th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Bassoon, Saxophone, Clarinet

The Prize Winners:
First Prize Winner
Nikita Zimin Saxophone
Prize Winner
Prize Winner
Joonatan Rautiola Saxophone
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Joonatan Rautiola Saxophone
The jury:
Matthias Foremny
Chairman
Sergio Azzolini
Bassoon
José Luis Estellés
Clarinet
Jean-Yves Fourmeau
Saxophone
Daniel Gauthier
Saxophone
Dag Jensen
Bassoon
Ralph Manno
Clarinet
Raimund Wippermann

3th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Flute, Oboe, Trombone

The Prize Winners:
First Prize Winner
Angelos Kritikos Trombone
Prize Winner
Maria Cecilia Munoz Flute
Prize Winner
Timea Megyesi Oboe
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Barbara Kortmann Flute
The jury:
Gabriel Feltz
Chairman
Emanuel Abbühl
Oboe
David Bruchez
Trombone
Jonas Bylund
Trombone
Andrea Lieberknecht
Flute
Felix Renggli
Flute
Christian Wetzel
Oboe
Raimund Wippermann

2th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Trumpet, Tuba, Horn

The Prize Winners:
First Prize Winner
Balázs Toth Trumpet
Prize Winner
Prize Winner
Lukas Beno Trumpet
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Balázs Toth
The jury:
Ivan Meylemans
Chairman
Hans Gansch
Trumpet
Walter Hilgers
Tuba
Christian Lampert
Horn
Marie-Luise Neunecker
Horn
Gabor Tarkövi
Trumpet
Raimund Wippermann

1th Aeolus International Competition for Wind Instruments

For Saxophone, Bassoon, Clarinet

The Prize Winners:
First Prize Winner
Koryun Asatryan Saxophone
Prize Winner
Ulrike Jakobs Bassoon
Prize Winner
Special Prize for the best interpretation of contemporary music
Koryun Asatryan Saxophone
The jury:
Michael Sanderling
Chairman
Daniel Gauthier
Saxophone
Wolfram Goertz
Dag Jensen
Bassoon
Sharon Kam
Clarinet
Ralph Manno
Clarinet
Raimund Wippermann